Jak správně umýt nádobí

Jak správně umýt nádobí

Čisté a uklizené nádobí přispívá k celkové příjemné atmosféře vašeho domova. Připravili jsme pro vás tipy na rychlé a snadné mytí nádobí.

Nejdřív se připravíme

 1. Abyste ochránili své ruce před účinky tuku, horké vody a mycího prostředku, doporučujeme použít gumové rukavice. Kůže na vašich rukou tak nevyschne a nepopraská. Své ruce můžete také chránit použitím speciálních kartáčů pro čištění a mytí nádobí s dlouhou rukojetí. V tom případě si nezapomeňte sundat šperky a hodinky, pokud je máte na sobě, a také vyhrnout rukávy.
 2. Vyberte si pomůcky určené pro ruční mytí nádobí. Nejlepší možností je kuchyňská houbička. Je důležité ji pravidelně vyměňovat a nečekat, dokud se úplně zničí. Nevěřili byste, ale podle průzkumu jsou houbička na nádobí a utěrka ty nejšpinavější věci v domácnosti. Ještě je dobré nezapomenout, že na některé nádobí jako je například čajové, nemůžete houbičkou silně tlačit, aby se nepoškrábalo.
 3. Používejte ekologické mycí prostředky. Nejenže ochráníte přírodu, ale také z toho budete mít dobrý pocit. A ten je k nezaplacení.
 4. Na závěr tipů k přípravě máme pro Vás jednu úžasně jednoduchou a jednoduše úžasnou radu. Čím dřív se po použití nádobí pustíte do mytí, tím rychleji ho umyjete. Zbytky jídla nestihnout ztvrdnout a přilepit se, takže nádobí nemusíte dlouho namáčet ani spotřebovat spoustu energie, kterou si můžete ušetřit na příjemnější věci

Ruční mytí nádobí

 1. Zbavte použité nádobí všech zbytků potravin. Před mytím si nádobí roztřiďte. Nejlepší je nejdříve umýt vodou šálky, pak příbory, talíře, a nakonec hrnce a pánve.
 2. Pokud je na nádobí tuk, umyjte ho jarem a pak důkladně opláchněte vodou. Doporučujeme nepoužívat chemikálie, ale ekologické mycí prostředky či sodu. Sodu můžete rozpustit v horké vodě (jedna rovná lžíce bez na litr vody) nebo trochu nasypat na houbičku. A pokud do vody přidáte trochu octa, vaše nádobí bude jen svítit.
 3. Nádobí opláchněte dvakrát vodou. Na závěr ho opláchněte pod tekoucí vodou, abyste ho zbavili mycího prostředku.
 4. Čisté nádobí je nejlepší neutírat utěrkou, ale okamžitě ho umístit do odkapávače. Aby byl odkapávač vždyčistý a voňavý, oplachujte ho každý den.

Pár dalších užitečných tipů

 • Nádobí, ve kterém bylo těsto, vejce, mléko, kefír, sýr opláchnete nejdříve studenou a pak horkou vodou.
 • Chcete vrátit sklu, porcelánu či křišťálu ztracený lesk? Nádobí umyjte vodou, do které přidáte 1 až 2 čajové lžičky stolního octa a stejné množství kuchyňské soli (na 1 litr vody). Po opláchnutí je vysušte ručníkem a můžete si nasadit sluneční brýle.

Strojové mytí nádobí

Myčka je skvělý vynález, který šetří váš čas i peníze. Umožní vám najednou umýt velké množství nádobí, ale pozor, neudělá za vás úplně vše. Neočistí za vás nádobí od jídla, neroztřídí ho, sama se nenaplní ani ze sebe umyté nádobí nevyndá.

 • Zvláště cenné, křehké nádobí byste měli mýt samostatně, případně ručně, protože myčka muže takové nádobí poškodit.
 • Doporučujeme se naskládat velké nádobí do spodního koše a drobné nádobí do horního koše myčky.
 • Umístěte všechny předměty do myčky rovnoměrně, ale ne příliš blízko sebe.
 • Pro dokonalé umytí je nutné, aby byl povrch nádobí vystaven proudění vody.
 • Vyberte správné režimy, abyste nepoškodili tenké sklenice na víno a jemné porcelánové šálky.
 • Také myčka potřebuje umýt. Proto ji pravidelně čistěte speciálními prostředky na myčku.

Věříme, že vám naše tipy a rady pomůžou dokonale umýt vaše nádobí v cuku letu. A pokud byste nestíhali nebo si chtěli udělat čas pro sebe, dejte nám vědět. Pomůžeme vám nejen s mytím nádobí, ale také s úklidem celé domácnosti.